Hoppa till innehåll

Ambivalent anknytning, avstånd och gränser

Som ambivalent är avstånd i en nära relation där man är triggad ofta svårt att hantera. Det stressar systemet och gör en mer otrygg. Avstånd stressar när man inte valt det själv. Men tänk om det är du som skapar avståndet? Om det är du som bestämmer när du är tillgänglig eller ej? Det känns ofta kontraintiotivt som ambivalent att skapa ett avstånd för sin egen skull, inte som ett straff utan bara för att ta hand om sig själv. Att öva på det, bygger en viktig grund för trygghet. Om det pratar jag idag.

Välkommen att lyssna!

Med värme,

Evalotta.

_________________

Vill du ha min hjälp?

Behöver du öva på att bli mer kärleksfull mot dig själv och förstå dig själv empatiskt? Då finns min onlinekurs ”Självempati – lär dig förstå och möta dina känslor och behov (NVC)”.

Vill du ha min hjälp att arbeta med dina anknytningsmönster? Här finner du min onlinekurs för ambivalent anknytning och min onlinekurs undvikande anknytning

När du går mina onlinekurser, har du fri tillgång till mig via mail. Jag svarar alltid, stöttar och vägleder.

Välkommen!

Med värme,

Evalotta.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.