Hoppa till innehåll

Hur kan man ta hand om sitt unga jag när man är tränad i att överge det? Om att börja skapa en trygg anknytning till sig själv.

Du kanske har förstått att det är en ung ålder i dig som driver dig in i otrygga relationsmönster igen och igen. Du kanske också någonstans vet att det inte fungerar, men du vet inte hur du kan göra istället. Hur tar man hand om sitt unga jag? Hur hittar man ens in till kontakten? Det glider undan, reagerar genom att ge dig obehag, ångest och smärta, men det är svårt att lösa problemet. Och just där finns en väg. Din inre ålder är inte ett problem som ska lösas. Det är inte något som ska fixas eller komma över. Det är en kontakt som behöver skapas, en empatisk relation som behöver formas. Tillit byggs inte på ett ögonblick. I det här avsnittet pratar jag om hur du kan börja skapa den här typen av trygg anknytning till dig själv.

Välkommen att lyssna!

Med värme,

Evalotta.

_________________

Vill du ha min hjälp?

Behöver du öva på att bli mer kärleksfull mot dig själv och förstå dig själv empatiskt? Då finns min onlinekurs ”Självempati – lär dig förstå och möta dina känslor och behov (NVC)”.

Vill du ha min hjälp att arbeta med dina anknytningsmönster? Här finner du min onlinekurs för ambivalent anknytning och min onlinekurs undvikande anknytning

När du går mina onlinekurser, har du fri tillgång till mig via mail. Jag svarar alltid, stöttar och vägleder.

Välkommen!

Med värme,

Evalotta.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.