När man har ett otryggt anknytningsmönster med sig, kan det kännas tryggast att vara tillsammans med andra som också har det. Att vara med någon som är tryggt anknuten, kan rentar skapa känslor av stress och obehag. Det kan kännas ointressant och som om man inte connectar. Samtidigt ska det ju vara så bra att vara med en trygg. Att lära sig trivas med en trygg kan innebära att lära sig helt nya spelregler för närhet. Självövergivande och anpassning fungerar inte längre och du förväntas ta ansvar för dina känslor och behov och kommunicera dem. Det är inte lätt, men det är en väg väl värd att orka vandra. Om det här prarat jag i det här avsnittet. Välkommen att lyssna!
Med värme,
Evalotta.
_________________
Vill du ha min hjälp?
Behöver du öva på att bli mer kärleksfull mot dig själv och förstå dig själv empatiskt? Då finns min onlinekurs ”Självempati – lär dig förstå och möta dina känslor och behov (NVC)”.
Vill du ha min hjälp att arbeta med dina anknytningsmönster? Här finner du min onlinekurs för ambivalent anknytning och min onlinekurs undvikande anknytning
När du går mina onlinekurser, har du fri tillgång till mig via mail. Jag svarar alltid, stöttar och vägleder.
Välkommen!
Med värme,
Evalotta.